jak to smakuje? – orzechy macadamia

orzechy macadamia

Orzechy macadamia pochodzą z Australii ( w ogromnych ilościach uprawiane są również na Hawajach), wielkością i kolorem przypominają orzechy laskowe, niezwykle twarda łupina (dostaliśmy orzechy w łupinach nacięte w jednym miejscu, tak by można je łatwiej rozłupać) kryje jesnokremowy orzech o bardzo delikatnym smaku, który skojarzył mi się odrobinę z orzechami nerkowca, natomiast w przeciwieństwie do nich jest słodko-słony. W konsystencji są bardzo chrupkie i kruche, bardzo przyjemnie się je zrozgryza, zaraz znikają bez śladu jakby rozpływały się w ustach, nie pozostawiając po sobie jakiegoś szczególnego posmaku.

O orzechach macadamia mówi się, że to jedne z najdroższych i najsmaczniejszych orzechów świata, z pierwszym mogę się zgodzić, bo na pewno nie należą do najtańszych smakołyków, natomiast smak to kwestia gustu – najlepiej spróbować i przekonać się samemu. U mnie w orzechowej batalii przegrywają z nerkowcami i migdałami.

macadamia

W moim odczuciu nie mają szczególnie charakterystycznego smaku, jak orzechy włoskie czy laskowe, natomiast zawierają największą wśród orzechów ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, co czyni je niezwykle wartościowymi dla zdrowia (m.in. obniżają cholesterol). Co istotne, z powodu dużej ilości tłuszczu nie można przechowywać ich zbyt długo, bo zjełczeją.

UWAGA! Orzechy macadamia są szkodliwe dla psów i kotów, uważajcie więc, by nie trafiły w łapki Waszych czworonogów.

A Wy próbowaliście orzechów macadamia? Które z orzechów Wam smakują najbardziej? Na mojej liście do spróbowania są jeszcze orzechy pecan – jestem bardzo ciekawa ich smaku.

pozdrawiam paula

 

Reklamy

3 myśli w temacie “jak to smakuje? – orzechy macadamia

  1. Zdcydowanie najlepsze dla mnie są orzechy macadamia, ale najlepiej zakupić je z dobrego źródła, świerze, dobrze przechowywane.Kupiłam raz w Hiszpanii, były znakomite.

    1. Hej, miałam właśnie te z Lidla. Zdecydowanie jednak bardziej przepadam za tradycyjnym smakiem włoskich, laskowych i nerkowców, dlatego orzechów macadamia jakoś nie kupuję. Natomiast na pewno warto spróbować i samemu ocenić smak 🙂 pozdrawiam również!

Zapraszam do komentowania :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s