nie takie Torry straszne, jak je malują

Każde miasto ma swoją niechlubną dzielnicę, miejsca w które „lepiej się nie zapuszczać” w wieczornych porach. Taką dzielnicą dla Aberdeen jest Torry. Tak słyszeliśmy. Wiecie jak to jest jak człowiek się nasłucha niezwykłych historii, jak to w biały dzień w środku miasta można zarobić w nos 😉

Tak więc, wybraliśmy się na wycieczkę na Torry, a w zasadzie przez Torry na wybrzeże. Granicę oddzielającą Torry od reszty świata, czyli most na rzece Dee przekraczaliśmy z podobnym uczuciem jakie miała Alicja wchodząc do Krainy Czarów. Tyle że u nas potem nic się nie wydarzyło. Nikt nas nie napadł, nie byliśmy świadkami mrożących krew w żyłach scen. Napadł nas co najwyżej świdrujący w nosie zapach ryb, bo Torry to dzielnica zakładów przetwórstwa ryb, ale to akurat na mnie wrażenia nie robi, bo jestem jedną z tych dziwnych osób, która zapach ryb lubi (no chyba że zepsutych, a na ten zapach też tam można trafić).

coastal path 10

Zatem wszystkim, którzy wylądują jakimś cudem w Aberdeen polecam wycieczkę na Torry, bynajmniej nie dlatego, żeby zarobić w nos, a dlatego, że na Torry rozpoczyna się Coastal Path, czyli ścieżka tuż nad brzegiem morza, która wiedzie aż do Cove Bay czyli około 8 kilometrów. 8 kilometrów wąską ścieżką wzdłuż skalistego brzegu, cisza, szum morza, wiatru, skrzeczenie mew, muczenie i beczenie – bo spory kawałek Coastal Path zajmują pastwiska należące do Doonies Farm.

Ścieżka rozpoczyna się po drugiej stronie zatoki Nigg Bay, skąd roztacza się widok na port i latarnię morską. Latarnię zapalono po raz pierwszy o zachodzie słońca 15 października 1833 roku. Ma 37 metrów wysokości i aby się na nią wdrapać trzeba pokonać 189 schodów.

doonies farm

doonies farm2 Jeśli macie ochotę, można zejść na skały odpocząć, zrobić sobie piknik lub powędkować (z tego co się orientuję wędkowanie w promieniu mili od brzegu jest darmowe i nie wymaga wykupywania żadnych licencji czy pozwoleń). Przy odrobinie szczęścia i cierpliwości można podobno zobaczyć pluskające się w zatoce delfiny.

Po prawej stronie fragment pola golfowego (obowiązkowy element każdego fragmentu Szkocji), plaża Nigg Bay, a po lewej osiedle Torry.

coastal path 9

coastal path7

coastal path8

coastal path 6

coastal path3

coastal path5

Skalisty brzeg zamieszkują setki mew, w niektórych miejscach nie słychać nic innego tylko ich piski i skrzeki odbijające się od skalnych ścian.

coastal path1

coastal path

coastal path 4

Coastal Path jest malutkim fragmentem North Sea Trail, czyli sieci dróg i ścieżek, ciągnących się nie tylko wzdłuż całego wybrzeża Szkocji, ale całego Morza Północnego. Aberdeenshire Council przygotowało cały zestaw map poszczególnych części North Sea Trail ciągnących się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Szkocji, możecie je znaleźć tutaj. Dla zainteresowanych pozostałymi odcinkami tej trasy, polecam zapoznanie się z linkami zewnętrznymi zamieszczonymi na tej samej stronie w okienku po prawej stronie. Znajdziecie tam między innymi interaktywną mapę wszystkich tras rowerowych wzdłuż Morza Północnego.

 

pozdrawiam paula

Reklamy

Zapraszam do komentowania :)

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s